Indlæser Begivenheder

28. aug kl. 10:00 15:30

Opfinderfestival 2026

OPFINDERFESTIVAL – særevent for gymnasieklasser

I anledning af Opfinderfestival 2026 inviterer vi HTX-klasser til en dag, hvor opfindsomhed, innovation og kreativitet er i centrum. For andet år i træk samler festivalen nogle af landets stærkeste forskningsmiljøer, foreninger, virksomheder, uddannelsesinstitutioner, opfindere, kunstnere og teknologiformidlere i Helsingør

Fredagens program spænder fra fusionsenergi og cybersikkerhed til kunstig intelligens, bæredygtige byggematerialer og kreativ teknologi. Målet er at give HTX-eleverne nye perspektiver på, hvordan naturvidenskab og teknologi kan være med til at løse nogle af de samfundsudfordringer, vi står overfor.

Eleverne kan møde forskere fra DTU, Aalborg Universitet, Syddansk Universitet, Københavns Universitet og KEA.

Blandt oplægsholderne er vinderne af Den Lyse Idé 2025, Andreas S.H. Rygaard og Viktor R. Tamstorf fra DTU, som har udviklet en løsning, der er med til at sikre rent drikkevand.

Line Kloster Pedersen, iværksætter, bioteknolog samt grundlægger af og CEO i Visibuilt, fortæller om arbejdet med at udvikle en svampeløsning, som kan erstatte det fossile bindemiddel i asfalt og bidrage til den grønne omstilling.

Derudover kan eleverne arbejde praktisk med alt fra hacking og computerspil til LEGO-baseret produktudvikling, 3D-print og kunst skabt af genanvendt plast.

Fabriksvej 25
Helsingør, 3000 Danmark
+ Google Maps
49 22 26 11
Se Sted hjemmeside